Propadlá technická: Jak probíhá technická kontrola po termínu

technicka kontrola po terminu

Každý majitel a provozovatel silničního vozidla musí se svým vozidlem pravidelně navštěvovat technickou kontrolu. Jaké sankce hrozí za propadlou technickou? Jak dlouho může být propadlá technická kontrola? Jak dojet na STK s propadlou STK?

Co je to STK?

Pod zkratkou STK se ukrývá pojem stanice technické kontroly. Stanice technické kontroly se zaměřují na technické kontroly motorových vozidel. Dle zákona totiž musí mít každé vozidlo platné osvědčení o technické způsobilosti. Pracovníci stanice technické kontroly provádějí nejčastěji technické prohlídky silničních vozidel, ale také další kontroly, jako je například evidenční kontrola, měření emisí či ověřování tachografů.

V praxi je zkratka STK často používána i pro samotnou technickou kontrolu, které se také hovorově říká pouze „technická“. Platnost technické naleznete na zadní registrační značce (SPZ). Dříve byly informace o platnosti technické uvedený ve velkém technickém průkazu. Od 1. ledna 2024 tyto informace o provedené technické kontrole či měření emisí nezapisují do velkého technického průkazu! Tyto údaje, včetně data příští technické kontroly, jsou nadále evidovány pouze online.

Povinnost podstoupit technickou prohlídku ukládá zákon všem silničním vozidlům, která jsou evidována v České republice a mají registrační značku. Jedinou výjimkou jsou vozidla v kategorii R.

Technickou kontrolu společně s měřením emisí je třeba absolvovat v zákonem daných intervalech. U nového vozidla, které má platnou technickou, je možné další technickou kontrolu udělat po 4 letech. Následně se technická kontrola dělá každé 2 roky, stejně jako u ojetých vozidel. U motocyklů je interval naopak vždy po 4 letech (u nového motocyklu je první STK dokonce až za 6 let).

propadla technicka

Propadlá technická

Technická je povinná ze zákona, proto se v případě, že je propadlá technická, můžete dostat do velkých potíží. Propadlá technická je přestupkem.

Propadlá STK znamená:

  • Zákaz pokračování v jízdě – vozidlo je nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích.
  • Bloková pokuta ve výši 2 500 Kč.
  • Pokuta za velmi špatný technický stav až ve výši 10 000 Kč.
  • Trestné body.
  • Zákaz řízení na půl roku až rok.

Uvedené scénáře vždy závisí na technickém stavu, v jakém se vaše vozidlo nachází ve chvíli, kdy vás policie zastaví, a na uvážení policistů.

Jízda s propadlou technickou je velkým rizikem i v případě dopravních nehod. V případě, že s vozidlem s propadlou technickou způsobíte dopravní nehodu, pojišťovna, u níž máte sjednané povinné ručení, po vás bude vyžadovat částku na pojistné plnění, které poskytla poškozeným.

Jak policie kontroluje platnost STK?

Policie platnost STK kontroluje pohledem na zadní registrační značku (SPZ). Platnost technické lze vyčíst z červené nálepky. Vozidlo však policie může lustrovat i bez jeho zastavení. Všechny informace totiž může vyčíst v databázi díky vaší registrační značce.

propadla stk

Jak dlouho může být propadlá technická kontrola?

Ani jeden jediný den. Bez platné STK vozidlo vůbec nesmí vyjet na silnici, jelikož není způsobilé k jízdě na pozemních komunikacích. Pokud máte propadlou STK, hrozí vám v lepším případě pokuta, v horším případě zákaz řízení až na 1 rok.

Jak dojet na STK s propadlou STK?

Zásadní pravidlo zní, že s vozidlem bez platné technické byste neměli vůbec vyjíždět na silnici. Tudíž jediným způsobem, jak dojet na STK s propadlou STK, je nechat své vozidlo odtáhnout. Samotná technická kontrola po termínu probíhá stejně, jako byste ji absolvovali před termínem.

Kolik stojí STK?

Technická kontrola i s kontrolou emisí u osobního vozu na benzín stojí zpravidla 2 400 Kč. U dieselů je cena stejná, ale vyšší je u vozů na LPG, kde se částka pohybuje okolo 2 600 Kč.